A Ş I L A R

yeni doğan
beslenme
gelişme
aşılar
ishal
ateş
soru cevap
linkler
HASTALIKLARA KARŞI KORUNMAMIZDA EN ÖNEMLİ SİLAHLARIMIZDAN BİRİ OLAN AŞILAR

---1974 yılında tüm dünyada başlanan aşılama programı sayesinde her yıl 2.000.000 bebek ölümden kurtulmaktadır. Bu nedenle bir bebeğin bakımında en önemli görevlerden biri de aşılarının tam ve zamanında yapılmasıdır. Ülkelerden ülkelere değişkenlik gösterdiği gibi bazen ülke içinde bölgelerdeki hastalıkların dağılamına göre de bir bebeğe yapılacak aşılar değişkenlik göterebilir. Aşılamada temel amaç kişide kontrollü bir şekilde mikroorganizmalara karşı bağışıklık oluşturmaktır. Böylece hastalıkları toptan yok etmek olasıdır. Örneğin çiçek hastalığı şu an dünyadan tamamen silinmiştir. Sırada ise çocuk felci vardır. Amaç çocuk felcinide yok etmektir.
---Aşılar konusunda bir çok yanlış uygulama mevcuttur. Bu yanlışlar yüzünden bir çok bebek aşı olamamakta ve aşılama oranı düşmektedir.

ŞU ANDA KULLANILAN AŞILAR

---Yeni doğan bir bebeğe başlanan aşılar BCG (verem aşısı), DBT (difteri boğmaca tetanoz),oral polio aşısı OPV (ağızdan damla çocuk felci aşısı), H. İnfluensa aşısı-hib- ( menenjit aşısı ), Hepatit B aşısı ( sarılık B tipi), Hepatit A aşısı ( sarılık A tipi ), Kızamık aşısı, MMR (kızamık- kızamıkçık- kabakulak aşısı), Varisella aşısı ( su çiçeği aşısı ). Bunlar rutin aşılama programında bulunan aşılardır. Bunlardan başka grip aşısı, kuduz aşısı ve başka bir çok aşı mevcuttur. Bunlar gerekli olduğu zamanlarda yapılır. Ayrıca tropik bölgelere ve salgın olan bölgelere gidilirken yapılan aşılar da bulunmaktadır. Bebekler için önerilen çeşitli aşı uygulamaları vardır. Sağlık ocaklarında yapılan aşılar ve yine ülkemiz için önerilen daha geliştirilmiş diğer aşı şemaları için tıklayın. Ayrıca burada temin edilebilecek tek kullanımlık ve bir çok aşıyı içeren kombine özel aşılar da anlatılıyor.

***Önce aşı yapılmasına engel durum olarak bilinen ama aşı yapılmasına engel olmayan durumlar

1. 38.5 derece ateş ile seyreden hafif üst solunum yolları enfeksiyonu veya hafif ishal olup genel durumları bozuk olmayan bebekler...
2. Bir önceki aşıdan sonra aşı yerinde şişlik hassasiyet 40.5 dereceyi geçmeyen ateş...
3. Antibiyotik alan ve iyileşmekte olan bebekler...
3. Erken doğan bebekler...
4. Anne yada aileden birinin gebe olması...
5. Aşı yapılacak annenin emziriyor olması...
6. Aşı yapılacak çocukta veya ailesinde özelliği olmayan allerji öyküsü olması...BU DURUMLARDA AŞI YAPILMASINDA HİÇ BİR SAKINCA YOKTUR.

***Diğer bilgiler

1. Bir çok aşı aynı anda yapılabilir.
2. Belli aralıklarla yapılması gereken aşılarda her hangi bir aksama olursa kalınan yerden devam edilir.
3. Kızamıklı bir hastayla temas eden çocuk eğer aşılı değilse 72 saat içinde aşı yapılması koruyucu olabilir.
4. Gebelikte yapılmasına izin verilen tek aşı tetanoz aşısıdır..
5. Sürekli hastalığı (astım, bazı akciğer hastalıkları, böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği, şeker hastalığı, bazı kan hastalıkları, bağışıklık yetersizliği, uzun süreli aspirin tedavisi uygulanan) olan çocuklara her yıl grip aşısı uygulanmalıdır.
6. Bütün bunların dışında bir çok farklı durumlar olabilir...(mutlaka doktorunuza danışınız)...

KESİN OLARAK AŞI YAPILMAMASI GEREKEN DURUMLAR

1. KARMA AŞI İÇİN (DBT: Difteri, Boğmaca, Tetanoz) :

--- A-Daha önceki aşıda anaflaktik reaksiyon (allerji, tansiyon düşmesi, şok, boğazda şişme, ileri derece nefes darlığı sonucunda ölüm olabilen bir allerjik reaksiyondur) gelişmesi. Sonuç aşı hiç yapılamaz.
--- B-Aşı sonrası ağır reaksiyonlar dnilen bir takım reaksiyonlar karma aşı için kesin olarak aşının yapılmasına engeldir. Peki ne yapacağız? Bu durum karma aşı içindeki boğmaca aşısından kaynaklanır. Boğmaca aşısı içermeyen bir aşı (difteri , tetanoz) yada bu tip reaksiyon oluşturmayan ve başka tip boğmaca aşısı (asellüler boğmaca aşısı) içeren başka bir aşı yapılır.

2. DİĞER DURUMLAR:

--- Yumurtaya karşı anaflaktik reaksiyonu olanlara yumurta proteini içeren aşılar yapılmaz. Mutlaka böyle bir durum varsa doktorunuza bildiriniz.
--- Neomisin ve streptomisin isimli antibiyotiklere karşı allerjisi olanlara bu antibiyotikleri içeren aşılar yapılmaz. Ancak penisillin alerjisi engel değildir.
--- Bağışıklık sistemi zayıflatan hastalığı bulunanlar ve buna neden olan kortizon isimli ilaç kullananlarda canlı aşı yapılmaz. ( Örneğin çocuk felci ağızdan damla olarak verilen şekli ve verem aşısı yani BCG)
--- Hatta aile içinde bu şekilde bir hasta bulunması durumunda bile çocuk felci aşısı damla şekli kesin yapılmaz. İnaktif olan iğne şekli yapılabilir.

AŞI SONRASI YAN ETKİLER

1. Verem aşısı (BCG) sonrası lenf bezi iltihabı oluşur. Akıntı vardır ve tedavisi sadece beklemektir. İlaca gerek yoktur ve kendiliğinden iyileşir.
2. Boğmaca (karma DBT) aşısı sonrası enjeksiyon yerinde oluşan hassasiyet, kızarıklık, şişlik, 38-40.5 derece arası ateş, huzursuzluk, uyku hali, bulantı ve kusma gibi haif ve orta derecei reaksiyonlar. Ağır reaksiyon 40.5 derece üzeri ateş havale ve çok nadir olarak çeşitli santral sinir sistemi rahatsızlıkları ve sonunda çok çok nadir hasar bırakabilir.
3. Kızamık aşısı sonrası 39 derece ve üstü ateş hafif döküntü 2-15 gün içerisinde görülebilir.
4. Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak ( MMR ) aşısı sonrası santral sinir sistemi rahatsızlığı görülebilir. Oran milyonda dört ihtimalledir. ANCAK AŞI YAPILMAYANLARDA BU ORAN 4 KAT DAHA FAZLADIR
5. Ağızdan çocuk felci ( oral polio aşısı OPV) sonrası hastalık oluşumu söz konusudur ancak yine oran çok çok azdır. Bunu tamamen engellemek de mümkündür. İlk 3 aşı inaktif çocuk felci aşısı olarak iğne şekli olarak yapılması önerilmektedir.
6. Ayrıca uygulama hatalarına bağlı reaksiyonlarda olabilir. Bunlardan biri mikrobik absedir.
TEKRAR VE ÖZELLİKLE BELİRTİYORUM TÜM BU YAN ETKİLER HAYATI TEHDİT ETMEYEN YAN ETKİLER OLUP KÖTÜLERİNİN SAYISI DA AŞI YAPILMADIĞI ZAMAN OLUŞABİLECEKLER YANINDA SAYICA ÇOK ÇOK AZ ORANLARDA GÖRÜLMEKTEDİR.

 
ANA SAYFA


ana sayfa yenidoğan beslenme gelişme aşılar ishal ateş soru cevap linkler