YENİ DOĞAN
yeni doğan
beslenme
gelişme
aşılar
ishal
ateş
soru cevap
linkler

EVET BEBEĞİN DOĞDUĞU ANDAN İTİBAREN İLK 28 GÜN YENİDOĞAN DÖNEMİ OLARAK ADLANDIRILIR

Burada öncelikle aslında anne ve babayı direkt olarak ilgilendirmeyen ama bilmeleri gereken bebeğin doğumundan hemen sonra eğitimli sağlık personeli ve çocuk uzmanı tarafından yapılması gereken işlemleri belirteceğim. Daha sonra da her anne ve babanın bilmesi gereken yenidoğan bebeğin bakımı ile ilgili(emzirme, gaz sancısı, pişik, göbek bakımı, temizliği, oda sıcaklığı, sarılık, giysilerin temizliği, cilt bakımı, sarılık) ve bunların dışında oluşabilecek bazıdurumlar yanlış inanışlarla ilgili bilgiler verceğim.

****Doğum odasında bakım:Bebek doğar doğmaz ağız boşluğu, burun temizlenir. Gözlere gümüş nitrat damlatılır (enfeksiyonu engellemek için), göek kordonu steril .bir şekilde kesilir ve pansuman yapılır. K vitamini kas içine uygulanır. Tüm bu işlemler seri bir şekilde ve bir ısıtıcı altında yapılmalıdır. Genel olarak solunum, kalp, tonus, uyaranlara cevap ve cilt rengi değerlendirilir. Büyük bir problem yok ve acil müdehale gerektiren bir durum yoksa ılık bir beze sarılarak anne yanına verilebilir. Bundan sonra 4-24 saat içinde ayrıntılı fizik muayeneden geçirilir.

****Yeni doğan bebek ilk 30 dakika uyanık ve aktif olur. Ağzında köpük, sekresyon çıkarması doğaldır. 30 dak-2 saat solunum ve kalp atımları yavaşlar aktivite azalır bebek uykuya dalar. 2. saat sonunda uyanır ve barsak hareketleri başlar tekrar aktifleşir.

**** Bebek doğduktan sonra ilk muayenesi sonrasında anneye verilmeli ve ezirmesi sağlanmalıdır. Unutulmamalı ki annenin ilk sütü bebek için önemlidir ayrıca bebek emdikçe süt salgısı uyarılmaktadır. Sezeryanda ise annenin anestezi etkisinden kurtulması beklenir. İlk saatlerde anne sütü gelmeyebilir veya az olabilir. Emzirmeye devam edilmelidir. Anne için rahat ve huzurlu bir ortam sağlanmalıdır. Ayrıca el temizliğine çok önem verilmelidir.
****Anne bol sıvı almalıdır. Bebeğe emzik verilmemelidir. Biberon kullanılmamalıdır. Biberon kullanımı bebeğin anne sütünden kesilmesine neden olur. Doğum sonrasında anne sütü yok diye bebeğe mama, şekerli su verilmesi yanlış bir uygulamadır.
****Beslenme sonrası bebeğin ağzından bir miktar süt gelebilir normaldir.
****Her ağlama aç olduğu anlamında değildir. Başka nedenlerle de ağlayabilir. İlk haftalarda uykusu düzensiz olabilir.
EMZİRME İLE İLGİLİ AYRINTILI BİLGİ İÇİN BESLENME BÖLÜMÜNE GÖZ ATIN.,

****Gaz sancısı hemen hemen her anne ve babanın sıkıntılı dakikalar geçirmesine neden olan bir durumdur. Bebek sürekli ağlıyordur. Mutlaka doktorunuza başvurunuz. Çünkü sürkli ağlayan bebekte gaz sancısı dışında başka hastalıklarda olabilir. Mesela idrar yolu enfeksiyonu, mutlaka ekarte edilmelidir. Bir sindirim sistemi hastalığı açısından değerlendirilmelidir. Bu nedenle bebeğin ağlamalarını gaz sancısı deyip geçiştirmeyin. Kendibaşınıza yada çevrenizdeki insanların kulaktan dolma bilgileri ile hareket etmeyin.
***** Ama öncelikle yapılması gereken emzirmenin uygun şekilde yapılması, her emzirme sonrasında bebeğin gazının çıkarılmasıdır. Çünkü uygun şekilde emzirilmeyen bebek sürekli hava yutacak, siz ve doktorunuz ne yaparsa yapsın gaz sancınına engel olamıyacak ve başka garip tedavilere yöneleceksiniz. Ayrıca her emzirme sonrası bebek annenin bir koluna yüzü aşağıya gelecek şekilde yatırılmalı; diğer elle bebeğin sırtına ve beline dokunmaktan biraz daha sert hamlelerle vurularak gazı çıkarılmalıdır. Bu işleme 15 dakika devam edilmelidir.

****Bir diğer önemli nokta bebeğin ısısının korunmasıdır. Doğum öncesi ısı ayarlaması yapmak zorunda olmayan bebek dış ortama ayak uydurmakta zorluk çeker. Isı kaybı fazla olabilir. Bu nedenle doğum sonrası ılık bir beze sarılmalı ve ortam sıcaklığı ise uygun olmalıdır. Her bebeğe göre ortam sıcaklığı değişkenlik gösterebilirse de 1000 gr altında ki bebeklerde 32-33 derece, 2000 gr üstünde 28 derece olduğu bildirilmiştir.

****Göbek bakımı anlatıldığı gibi düzenli yapılmalıdır. Günde en az iki kez antiseptiklerle temizlenmelidir. Temizlerken göbeğin her noktasının antiseptikle temas etmesi sağlanmalıdır. (Bu işlem sırasında bebeğin canı yanmaz) Göbek kendiliğinden düşecektir ancak göbekten akıntı olması, pis kokması, kanaması, göbek düştükten sonra akıntı oluşması önemlidir ve hemen uzman hekim tarafından değerlendirilmesi gerekir.

****Yeni doğan bebekte göğüslerinde şişlik ve akıntı olabilir. Ülkemizde bezı kesimlerde bunlar sıkılmakta ve yok edilmeye çalışılmaktadır. SIKMAK SON DERECE ZARARLIDIR. Kesinlikle sıkılmamalı ve dokunulmamalıdır. Bu oluşum her bebekte olabilir meme dokusudur, bir süre sonra düzelecektir ve hiç bir zararı da yoktur.

****Aynı şekilde kız bebeklerde vajinal kanama ve akıntı olabilir. Bu da normaldir geçici bir akıntıdır.

****Bebek kesinlikle kundaklanmamalı ve sıkı sarılmamalıdır. Burum kalça çıkığına neden olabilir. Ayrıca bebek DKÇ denilen doğumsal kalça çıkığı açısından doktor kontrolünde değerlendirilmelidir.

****Bebek hergün banyo yaptırılmalı, giysileri deterjanla yıkanmamalıdır. Pişik oluşumunu engellemek için her altını kirlettiğinde ılık suyla temizlenmeli kurulanmalı ve altı nemli bırakılmamalıdır. Bunlara rağmen pişik oluşabilir. Doktor tavsiyeleri ile tedavi edilmelidir. Çünkü genital bölgedeki her kızarıklık pişik değildir. Özellikle kız çocuklar idrar yolları enfeksiyonuna daha yatkındır bu nedenle genital temizliklerine daha çok önem verilmelidir. Erkek çocuklarda sünnet derisinde yapışıklık (halk arasında bitiklik denir biz fimozis deriz) olup olmadığına bakılmalı. Ayrıca bir anomali olup olmadığı açısından dikkatle incelenmelidir.

****Bebekte 2-3. günlerde sarılık oluşabilir. Bunun düzeyi önemlidir ve artması halinde beyine zarar verebilir. Bir ebeveyn için sarılığın miktarı az yada çok olması subjektif bir kavramdır. Bu nedenle bebek bir uzman doktor tarafından görülmeli ve takip altında tutulmalıdır.

****Bebek sert bir yatakta yatmalı ve yastık kullanılmamalıdır. Küçük çocuklarla yanlız bırakılmamalıdır.

****Cilt yeni doğan bir bebekte pembedir. Erken doğan bebekte cilt altı yağ dokusunun az olmasına bağlı biraz daha kırmızı olabilir. Geç doğan bebeklerde tırnaklar uzun, deride pullanma ve dökülme vardır. Cilt soluk ise kansızlık olabilir. El ve ayaklarda morarma olabilir ilk 48 saat için normaldir ama devam etmesi önemlidir. Bebeğin sırt ve kalça üzerinde kurşini mavi renkte bir leke bulunabilir. Mongol lekesi denilen bu lekeler normaldir ve ileride geçebilir. Bunların dışında bebeğin yüzünde ve vücudunda kızarıklık, kırmızı yada beyaz toplu iğne başı kadar oluşumlar çıkabilir. Bunlar genelikle normal ve önemsiz oluşumlar olsada dikkatle takip etmeli gerektiğinde doktorunuzla görüşmelisiniz.

BÖLÜMDE OLMAYAN AMA BULUNMASINI İSTEDİĞİNİZ ÖNERİLERİNİZ VE SORULARINIZ İÇİN

E-MAİL

ana sayfa yenidoğan beslenme gelişme aşılar ishal ateş soru cevap linkler